MKJCL1A1F9-19PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJCL1A1F9-19PA
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 19POS CRIMP
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
RoHS :
Details
Shell Size, MIL :
Insert Material :
Brand :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Product Status :
Active
Contact Gender :
Pin (Male)
Number of Positions :
19
Shell Size - Insert :
9-19
Mounting Angle :
Straight
Operating Temperature :
Color :
Silver
Orientation :
A
Shell Plating :
Nickel
Package :
Bulk
Mating Style :
Self Locking
Material Flammability Rating :
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
Mounting Style :
CABLE
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Cable Opening :
Subcategory :
Circular Connectors
Termination :
Crimp
Series :
MKJCL1
Applications :
Aerospace, Automotive, Medical, Military
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Contact Material :
Current Rating :
5 A
Mounting Feature :
Shell Size :
19
Primary Material :
Metal
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Electroless Nickel
Shielding :
Unshielded
Wire Gauge :
28 AWG to 22 AWG
Contact Finish Thickness - Mating :
Product :
Receptacles
Base Product Number :
MKJCL
Termination Style :
Crimp
Features :
Backshell
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Aluminum
Shell Style :
In-Line
Datasheets
MKJCL1A1F9-19PA
ITT Cannon MKJCL1A1F9-19PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp - Electroless Nickel A Push-Pull