MKJCL1C11F7-10DA
Mfr.Part #
MKJCL1C11F7-10DA
Description
CONN PLUG FMALE 10POS SOLDER
Stock
50
In Stock :
50
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Gender :
Socket (Female)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating :
5 A
Termination Style :
Solder
Termination :
Solder
Shell Size - Insert :
7-10
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, 30° Angle
Shell Style :
In-Line
Color :
Silver
Shell Size :
10
Mounting Feature :
Flange
Product :
Receptacles
Voltage Rating :
Features :
Potted
Shell Plating :
Nickel
Number of Positions :
10
Wire Gauge :
28 AWG to 22 AWG
Datasheets
MKJCL1C11F7-10DA
ITT Cannon MKJCL1C11F7-10DA
Plug, Female Sockets Aluminum Panel Mount, Through Hole, 30° Angle 10 Positions Solder - Electroless Nickel A Push-Pull