MKJCL1A6Z7-10SA
Mfr.Part #
MKJCL1A6Z7-10SA
Description
CONN PLUG FMALE 10POS CRIMP
Stock
50
In Stock :
50
Shell Size :
10
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Black
Wire Gauge :
28 AWG to 22 AWG
Current Rating :
5 A
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating :
Contact Gender :
Socket (Female)
Number of Positions :
10
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Plating :
Nickel Zinc
Shell Size - Insert :
7-10
Mounting Feature :
Features :
Backshell
Termination Style :
Crimp
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Product :
Plugs
Datasheets
MKJCL1A6Z7-10SA
ITT Cannon MKJCL1A6Z7-10SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp - Black Zinc Nickel A Push-Pull