MKI50-12E7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKI50-12E7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
e2
Datasheet
Download
Description
IGBT MODULE 1200V 90A 350W E2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Qualification Status :
Not Qualified
IGBT Type :
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Number of Terminations :
8
Packaging :
Box
Product Status :
Obsolete
Factory Lead Time :
24 Weeks
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Current - Collector Cutoff (Max) :
800μA
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
3.8nF @ 25V
Transistor Element Material :
SILICON
Max Collector Current :
90A
Reach Compliance Code :
Compliant
Turn-Off Delay Time :
680 ns
Mounting Type :
Chassis Mount
Turn Off Time-Nom (toff) :
710 ns
Lead Free :
Lead Free
JESD-30 Code :
R-XUFM-P8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
IXYS Corporation
Published :
Package :
Box
Max Power Dissipation :
350W
Current - Collector (Ic) (Max) :
90A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
No
Mount :
Chassis Mount
Collector Current-Max (IC) :
90 A
Configuration :
Full Bridge Inverter
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.4V
VCEsat-Max :
2.4 V
Additional Feature :
UL REGONIZED
Turn On Delay Time :
80 ns
Input :
Standard
Series :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.4V @ 15V, 50A
Power - Max :
350W
Number of Elements :
4
Supplier Device Package :
e2
NTC Thermistor :
No
Transistor Application :
Motor Control
Number of Terminals :
8
Terminal Position :
UPPER
Pin Count :
17
Base Part Number :
MKI
Package Shape :
RECTANGULAR
Turn On Time :
130 ns
Base Product Number :
MKI
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Collector-Emitter Voltage-Max :
1200 V
Case Connection :
Isolated
Input Capacitance :
3.8nF
Power Dissipation-Max (Abs) :
350 W