MK2213FE-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MK2213FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 221K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.098Diax0.268L 2.50mmx6.80mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packing Method :
TR
Composition :
Metal Film
Number of Terminations :
2
Power Rating :
250mW
Construction :
Epoxy Coated
Min Operating Temperature :
70°C
Diameter :
2.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
Metal Devil® MK
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
221kOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
155°C
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
MK2213FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 221kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,