MK21P-1A66B-500W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MK21P-1A66B-500W
Manufacturer
Standex Electronics
Package / Case
Molded Body
Datasheet
Download
Description
SENSOR REED SW SPST-NO W LEADS
Manufacturer :
Standex Electronics
Product Category :
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Output Type :
SPST-NO
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MK21
Width :
19mm
Contact Resistance :
150mOhm
Mount :
Surface Mount
Max Voltage Rating (DC) :
200V
Lead Length :
500mm
REACH SVHC :
No SVHC
Must Operate :
10 ~ 60AT
Actuator Material :
MAGNET
Published :
Nominal Supply Current :
500mA
Package / Case :
Molded Body
Length :
28.6mm
Operating Supply Current :
1.25A
Termination Style :
Wire Leads
Height :
6.35mm
Response Time :
100 µs
Termination :
Wire Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-30°C~150°C TA
Type :
Reed Switch
Sensing Method :
Magnetic
Operating Supply Voltage :
200V
Switching Voltage :
200V
Housing :
CRASTIN SK655FR1
Insulation Resistance :
100MOhm
Must Release :
4 ~ 54AT
Datasheets
MK21P-1A66B-500W
Standex Electronics MK21P-1A66B-500W
MK21 Series Reed Switch Wire Leads SPST-NO Magnet -30°C~150°C TA Molded Body
MK21P-1A66B-500W Overview
Packages of Molded Body are used for magnetic position sensor modules. In order for the magnetic position sensors modules to operate, the supply voltage should be 200V. The current drawn by the magnetic position sensors modules could be 1.25A. These sensors modules generally draw 500mA current.
MK21P-1A66B-500W Features
Package / Case: Molded Body
MK21 Series
Operating Temperature: -30°C~150°C TA
Operating Supply Voltage: 200V
Operating Supply Current: 1.25A