MK1470FE-R52
Mfr.Part #
MK1470FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Description
RES 147 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
155°C
Diameter :
2.5mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
70°C
Size / Dimension :
0.098Diax0.268L 2.50mmx6.80mm
Resistance :
147Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated :
250V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Series :
Metal Devil® MK
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated DC :
500V
Composition :
Metal Film
Datasheets
MK1470FE-R52
Through Hole 147Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,