MK1131FE-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MK1131FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.13K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.098Diax0.268L 2.50mmx6.80mm
Mount :
Through Hole
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Series :
Metal Devil® MK
Resistance :
1.13kOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
500V
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
155°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Min Operating Temperature :
70°C
Diameter :
2.5mm
Datasheets
MK1131FE-R52
Through Hole 1.13kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,