MK10DN128VLH5
Mfr.Part #
MK10DN128VLH5
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Stock
711
In Stock :
711
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Supply Voltage :
3.3V
Speed :
50MHz
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Has ADC :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Series :
Kinetis K10
Published :
2002
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
CPU Family :
CORTEX-M4
Height Seated (Max) :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Power Supplies :
1.8/3.3V
ECCN Code :
3A991.A.2
PWM Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Type :
Flash
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
DMA Channels :
DAC Channels :
Terminal Pitch :
0.5mm
RAM Size :
16K x 8
Package / Case :
64-LQFP
Terminal Finish :
MATTE TIN
Packaging :
Tray
Data Converter :
A/D 19x16b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
10mm
Bit Size :
32
HTS Code :
Width :
10mm
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
Supply Current-Max :
18.2mA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Peripherals :
DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Clock Frequency :
50MHz
Terminal Position :
QUAD
Core Size :
32-Bit
Number of Terminations :
64
Base Part Number :
MK10DN128
Number of I/O :
44
Mounting Type :
Surface Mount
Oscillator Type :
Internal
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ROM (words) :
131072
Datasheets
MK10DN128VLH5
Freescale Semiconductor MK10DN128VLH5
Microcontrollers Freescale Semiconductor MK10DN128VLH5 Overview
MK10DN128VLH5 Features
  • 32-bit ARM Cortex-M4 core with up to 50 MHz clock speed, ensuring swift processing and multitasking capabilities.