MK1031FE-R52
Mfr.Part #
MK1031FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Description
RES 1.03K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistance :
1.03kOhm
Min Operating Temperature :
70°C
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Series :
Metal Devil® MK
Size / Dimension :
0.098Diax0.268L 2.50mmx6.80mm
Composition :
Metal Film
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
Axial
Diameter :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
MK1031FE-R52
Through Hole 1.03kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,