MJSR-34PL61-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MJSR-34PL61-2
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN HEADER VERT 34POS
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions :
34
Contact Finish Thickness - Post :
Contact Shape :
Circular
Material Flammability Rating :
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
MJSR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Row Spacing - Mating :
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Factory Lead Time :
15 Weeks
Current Rating (Amps) :
3A
Features :
Pitch - Mating :
Mated Stacking Heights :
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions Loaded :
All
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
MJS
Style :
Board to Cable/Wire
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
3A
Contact Length - Mating :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Published :
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Connector Type :
Header
Package :
Bulk
Voltage - Rated :
400V
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Overall Contact Length :
Contact Finish - Post :
Voltage Rating :
400V
Insulation Color :
Black
Product Status :
Active
Subcategory :
D-Sub Connectors
Applications :
Insulation Height :
0.330 8.38mm
Number of Rows :
3
Ingress Protection :
Contact Type :
Male Pin
Brand :
Contact Length - Post :
0.090 2.29mm
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
MJSR-34PL61-2
MJS Series 3-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 34-Position Board to Cable/Wire 0.330 8.38mm Height