MJN1C-N-AC240
Mfr.Part #
MJN1C-N-AC240
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Contact Rating (Current) :
10A
Coil Resistance :
9.1kOhms
Published :
Operating Temperature :
-45°C~60°C
Coil Current :
7.1mA
1 (Unlimited)
Feature :
Lighted Indicator
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Switching Voltage :
600VAC 28VDC -Max
Must Operate Voltage :
204VAC