MJN1C-DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MJN1C-DC12
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
120
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Throw Configuration :
SPDT
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@240VAC
Reference Standard :
CSA; UL
Power Consumption :
1.2W
Must Operate Voltage :
9VDC
Coil Resistance :
120Ohm
Release Time :
10ms
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Mount :
Plug-In, Socket, Socketable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@28VDC
Depth :
35.56mm
Power Rating :
1.2W
Mounting Type :
Socketable
ECCN Code :
EAR99
Length :
38.73mm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Voltage (DC) :
12V
Coil Voltage :
12VDC
Height :
48.38mm
Current Rating :
10A
Max Voltage Rating (AC) :
600V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Approval Agency :
CSA, UL
Coil Current :
100mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
120
Termination :
Quick Connect
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
5
Coil Type :
Non Latching
Voltage - Rated AC :
240V
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Power :
1.2W
Contact Material :
Silver Alloy
Operate Time :
20ms
Relay Action :
Momentary
Max Current Rating :
10A
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Factory Lead Time :
27 Weeks
Series :
MJN
Switching Voltage :
600VAC 28VDC -Max