MJ9090FE-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MJ9090FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 909 OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
400V
Diameter :
1.85mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Tolerance :
±1%
Construction :
Epoxy Coated
Min Operating Temperature :
70°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Series :
Metal Devil® MJ
Resistance :
909Ohm
Max Operating Temperature :
155°C
Voltage - Rated :
200V
Number of Terminations :
2
Published :
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
125mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
MJ9090FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 909Ohm, 0.125W 1/8W, Metal Film,