MJ2943FE-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MJ2943FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 294K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Metal Devil® MJ
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
Published :
Diameter :
1.85mm
Resistance :
294kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Metal Film
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated DC :
400V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
70°C
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
MJ2943FE-R52
Through Hole 294kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,