MIC59300-1.2WU-TR
Mfr.Part #
MIC59300-1.2WU-TR
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR 1.2V 3A TO263-5
Voltage Regulators - Linear
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
RoHS :
Compliant
Output Voltage :
1.2V
Mounting Style :
SMD/SMT
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 3A
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Current - Output :
3A
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Input Voltage Range :
1, 3.8 V
HTS Code :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Maximum Input Voltage :
3.8 V
Polarity :
Positive
Length :
10.363 mm
Terminal Position :
Single
Package Shape :
RECTANGULAR
Output Configuration :
Positive
Output Voltage1-Max :
1.2144 V
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Terminal Form :
Gull wing
FIXED
Brand :
Mounting :
Surface Mount
yes
PSRR :
65dB ~ 55dB (10kHz)
Number of Outputs :
1
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Load Regulation :
0.5 %
Control Features :
Enable
Product Status :
Active
Output Voltage1-Nom :
1.2 V
Technology :
CMOS
Qualification Status :
Not Qualified
Max Operating Temperature :
125°C
Pin Count :
5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
MIC59300
Seated Height-Max :
4.597 mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Dropout Voltage :
205mV
Function :
LDO
Supplier Package :
D2PAK
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Width :
8.78 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Min Output Voltage :
1.2V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Number of Regulators :
Line Regulation :
0.1 %/V
Voltage - Input (Max) :
3.8V
Min Input Voltage :
1V
Package :
Tape and Reel (TR)
Min Current Limit :
3.3A
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Voltage - Output (Max) :
Supplier Device Package :
TO-263-5
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Pins :
6
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Output Current :
3 A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
1.702 mm
Base Product Number :
MIC59300
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Screening Level :
Extended Industrial
ROHS3 Compliant
Max Output Current :
3A
Microchip
Number of Terminals :
5
Max Input Voltage :
3.8V
Junction to Case :
6.3 °C/W
Output Voltage1-Min :
1.1856 V
Datasheets
MIC59300-1.2WU-TR
Microchip Technology MIC59300-1.2WU-TR
Enable Fixed 1.702 mm MIC59300 PMIC -- Series 5 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
MIC59300-1.2WU-TR Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA cases, it is packaged. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 3A at the moment. 5 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 6 pins. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number MIC59300 as its basic part number. In terms of components, this is an example of a PMIC - Power Management ICs component. This device is controlled by a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR type regulator. When operating at maximum output current, the regulator IC reaches 3A. It belongs to the -- Series of regulators. Under 125°C degrees, you should use the regulator IC. Temperatures below -40°C are not allowed on the chip.
MIC59300-1.2WU-TR Features
205mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C