MIC5326-2.8YMT TR
Mfr.Part #
MIC5326-2.8YMT TR
Package / Case
4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Description
IC REG LIN 150MA LO OP CURRENT
Junction to Ambient :
173 °C/W
Number of Terminals :
4
Load Regulation :
1 %
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Line Regulation :
0.3 %/V
Min Current Limit :
275mA
Output Current :
0.15 A
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Quiescent (Iq) :
35μA
Width :
1.2 mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-N4
CMOS
Microchip Technology Inc
Package Shape :
RECTANGULAR
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Supplier Package :
UDFN
Dropout Voltage :
85mV
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 150mA
PSRR :
60dB ~ 50dB (1kHz ~ 20kHz)
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Output Voltage1-Max :
2.856 V
Base Part Number :
MIC5326
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Voltage :
2.8V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Supplier Device Package :
4-TMLF® (1.2x1.6)
Output Voltage1-Min :
2.744 V
Terminal Pitch :
0.5 mm
Output Voltage1-Nom :
2.8 V
Number of Functions :
Dropout Voltage1-Max :
0.15 V
Base Product Number :
MIC5326
Voltage - Output (Max) :
Current - Output :
150mA
Package / Case :
4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Product Status :
Obsolete
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Length :
1.6 mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Input Voltage Range :
2.3, 5.5 V
Seated Height-Max :
0.6 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pin Count :
4
Output Current1-Max :
0.15 A
Datasheets
MIC5326-2.8YMT TR
Enable Fixed 0.5 mm MIC5326 PMIC -- Series 4 4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
MIC5326-2.8YMT-TR Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In 4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF® cases, it is packaged. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 150mA at the moment. 4 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number MIC5326 as its basic part number. This device is controlled by a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR type regulator. It belongs to the -- Series of regulators. Under 125°C degrees, you should use the regulator IC. Temperatures below -40°C are not allowed on the chip.
MIC5326-2.8YMT-TR Features
85mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C