MIC5319-2.6YD5-TR
Mfr.Part #
MIC5319-2.6YD5-TR
Description
IC REG LIN 2.6V 500MA TSOT23-5
Voltage Regulators - Linear
Width :
1.6 mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Output Type :
FIXED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output Voltage1-Max :
2.652 V
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Surface Mount :
yes
Number of Outputs :
1 Output
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Pitch :
0.95 mm
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Package Shape :
RECTANGULAR
Maximum Operating Temperature :
ECCN Code :
EAR99
Brand :
Microchip
Min Output Voltage :
2.6V
Dropout Voltage :
200mV
Positive
Max Output Current :
500mA
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Input Voltage :
5.5V
Base Product Number :
MIC5319
Base Part Number :
MIC5319
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Output Current1-Max :
0.5 A
Current - Output :
500mA
JESD-609 Code :
e4
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Reach Compliance Code :
Compliant
Min Current Limit :
600mA
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 500mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Polarity :
Positive
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Seated Height-Max :
1 mm
Product Status :
Active
Voltage - Output (Max) :
Terminal Form :
Gull wing
Min Input Voltage :
2.5V
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage1-Nom :
2.6 V
Number of Regulators :
1
PSRR :
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Output Voltage1-Min :
2.548 V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Position :
Dual
Output Voltage :
2.6V
Mount :
Quiescent Current :
90 uA
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Number of Terminals :
5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
RoHS :
Details
Series :
Length :
2.9 mm
Dropout Voltage1-Max :
0.4 V