MIC5319-1.8YML-TR
Mfr.Part #
MIC5319-1.8YML-TR
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6TMLF
Output Voltage1-Nom :
1.8 V
Max Input Voltage :
5.5V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Input Voltage Range :
2.5, 5.5 V
Screening Level :
Extended Industrial
Junction to Case :
45 °C/W
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Style :
SMD/SMT
Width :
2 mm
Minimum Operating Temperature :
Number of Terminals :
6
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Supplier Device Package :
6-TMLF® (2x2)
Function :
LDO
Base Part Number :
MIC5319
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
Dual
Output Voltage :
1.8V
Dropout Voltage :
200 mV
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Max Operating Temperature :
125°C
Load Regulation :
0.5 %
Number of Pins :
6
Terminal Pitch :
0.65 mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Free :
Lead Free
Output Configuration :
Positive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Output :
500mA
Mounting :
Surface Mount
Quiescent Current :
150μA
Mounting Type :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Current :
0.5 A
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Supplier Package :
VDFN
Microchip
Output Voltage1-Min :
1.764 V
Mount :
Base Product Number :
MIC5319
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
HTS Code :
Voltage - Output (Max) :
Output Voltage Range :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Pin Count :
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Min Current Limit :
600mA
Number of Functions :
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage Accuracy :
1 %
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Package Shape :
Square
Max Output Current :
500mA
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage Dropout (Max) :
Terminal Form :
NO LEAD
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Length :
2 mm
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Seated Height-Max :
0.9 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Output Voltage :
1.8V
Junction to Ambient :
93 °C/W
PSRR :
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Min Input Voltage :
2.5V
Output Current1-Max :
0.5 A