MIC5306-3.0YD5-TR
Mfr.Part #
MIC5306-3.0YD5-TR
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description
IC REG LINEAR 3V 150MA TSOT23-5
Enable
Supplier Package :
TSOT-23
Output Voltage1-Min :
2.94 V
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Input Voltage (Min) :
4V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package Shape :
RECTANGULAR
Max Operating Temperature :
125 °C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Pbfree Code :
yes
Output Voltage Range :
Current - Output :
150mA
Dropout Voltage :
65mV
Seated Height-Max :
1 mm
Output Voltage1-Nom :
3 V
Voltage - Output (Max) :
PSRR :
62dB ~ 35dB (10Hz ~ 20kHz)
Junction to Ambient :
235 °C/W
Output Voltage :
3V
Base Part Number :
MIC5306
Pin Count :
5
Number of Terminals :
5
Base Product Number :
MIC5306
Output Type :
FIXED
Mounting :
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 150mA
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Reference Voltage :
1.25 V
Quiescent Current :
16 uA
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Output Current :
0.15 A
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Polarity :
Positive
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3V
Series :
Min Current Limit :
175mA
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Output Voltage 1 :
3V
Number of Terminations :
Terminal Pitch :
0.95mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Outputs :
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Output Voltage1-Max :
3.06 V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Product :
Dropout Voltage1-Max :
0.2 V
Type :
Micropower uCap Baseband LDO
Current - Quiescent (Iq) :
25μA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Minimum Operating Temperature :
Width :
1.6 mm
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screening Level :
Extended Industrial
Input Voltage Range :
2.25, 5.5 V
Length :
2.9mm
Function :
LDO
Load Regulation :
1 %
Line Regulation :
0.3 %/V