MIC5306-2.6YD5-TR
Mfr.Part #
MIC5306-2.6YD5-TR
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description
IC REG LIN 2.6V 150MA TSOT23-5
Stock
922
In Stock :
922
Enable
Output Configuration :
Positive
Line Regulation :
0.3 %/V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Min Operating Temperature :
-40°C
Junction to Ambient :
235 °C/W
Base Product Number :
MIC5306
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Output Voltage :
2.6V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Style :
SMD/SMT
Output Voltage1-Max :
1.818 V
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output Current1-Max :
0.15 A
Reference Voltage :
1.25 V
Output Voltage1-Min :
1.782 V
Microchip
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Number of Terminals :
5
Dropout Voltage :
65mV
Terminal Pitch :
0.95 mm
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Seated Height-Max :
1 mm
PSRR :
62dB ~ 35dB (10Hz ~ 20kHz)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Min Current Limit :
175mA
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
5
Function :
LDO
Max Input Voltage :
5.5V
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Output Voltage1-Nom :
1.8 V
Max Operating Temperature :
125°C
Supplier Package :
TSOT-23
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.6V
Current - Quiescent (Iq) :
25μA
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
Max Output Current :
150mA
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 150mA
Terminal Position :
Dual
RoHS :
Details
Dropout Voltage1-Max :
0.2 V
Output Current :
0.15 A
yes
Quiescent Current :
16 uA
Load Regulation :
1 %
Number of Functions :
Product Status :
Active
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Mounting :
Minimum Operating Temperature :
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Output :
150mA
Base Part Number :
MIC5306
Output Voltage :
2.6V
Width :
2.8 mm
Input Voltage Range :
2.25, 5.5 V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Polarity :
Positive
Brand :
Junction to Case :
2 °C/W
Min Input Voltage :
2.25V
Screening Level :
Extended Industrial
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Package Shape :
RECTANGULAR
Voltage - Output (Max) :
Length :
2.9 mm
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Datasheets
MIC5306-2.6YD5-TR
Microchip Technology MIC5306-2.6YD5-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5306-2.6YD5-TR] Overview
欢迎了解Microchip Technology的MIC5306-2.6YD5-TR。作为一款高性能的线性电压调节器,MIC5306-2.6YD5-TR专为满足您的电源管理需求而设计。该产品在TSOT235封装中提供了稳定可靠的2.6V输出,额定输出电流为150mA,可满足多种应用场景的电源需求。
[MIC5306-2.6YD5-TR] Features
  • 稳定可靠的线性电压调节器
  • 输出电压为2.6V,输出电流高达150mA
  • 低静态电流和低压降
  • 超低压差:仅需200mV
  • 宽输入电压范围:2.5V至5.5V