MIC5301-2.1YD5-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5301-2.1YD5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 2.1V 150MA TSOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
HTS Code :
Length :
2.9 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Type :
FIXED
Current - Quiescent (Iq) :
120μA
Mounting :
Surface Mount
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Number of Pins :
5
ECCN Code :
EAR99
Output Configuration :
Positive
Dropout Voltage1-Nom :
0.04 V
Output Current1-Max :
0.15 A
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Adjustability :
FIXED
Voltage Tolerance-Max :
3%
Function :
LDO
Dropout Voltage :
40mV
Junction to Ambient :
235 °C/W
Screening Level :
Extended Industrial
Voltage - Output (Max) :
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Supplier Package :
TSOT
Output Current :
0.15 A
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
PSRR :
75dB ~ 50dB (1kHz ~ 20kHz)
Polarity :
Positive
Current - Output :
150mA
Base Part Number :
MIC5301
Min Operating Temperature :
-40°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Output Voltage :
2.1V
JESD-609 Code :
e4
Microchip
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Compliant
Series :
Mounting Type :
Surface Mount
Min Current Limit :
275mA
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Outputs :
1
Product Status :
Active
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Mount :
Mounting Style :
SMD/SMT
Control Features :
Enable
Number of Terminals :
5
Pin Count :
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Seated Height-Max :
1 mm
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Output Voltage1-Nom :
2.1 V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Brand :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
yes
Input Voltage Absolute-Max :
6 V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.1V
Package Shape :
RECTANGULAR
Output Voltage1-Max :
2.163 V
Dropout Voltage1-Max :
0.1 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Load Regulation :
2 %
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage1-Min :
2.037 V
Width :
1.6 mm
Technology :
CMOS
Input Voltage Range :
2.3, 5.5 V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Pitch :
0.95 mm
Line Regulation :
0.3 %/V
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 150mA