MIC5253-3.1YC5-TR
Mfr.Part #
MIC5253-3.1YC5-TR
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
IC REG LINEAR 3.1V 100MA SC70-5
Stock
2
In Stock :
2
Output Current1-Max :
0.1 A
Series :
Teeny™
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Input Voltage Range :
2.7, 5.5 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage1-Min :
3.007 V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.1V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Output Voltage1-Nom :
3.1 V
Mounting :
PMIC - Power Management ICs
Junction to Ambient :
400 °C/W
Base Part Number :
MIC5253
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Line Regulation :
0.05 %/V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Screening Level :
Extended Industrial
Supplier Package :
SC-70
Base Product Number :
MIC5253
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Quiescent (Iq) :
100μA
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Junction to Case :
250 °C/W
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
HTS Code :
Length :
2 mm
Output Voltage :
3.1V
Output Voltage1-Max :
3.193 V
Output Current :
0.1 A
Pin Count :
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Current - Output :
100mA
Dropout Voltage1-Max :
0.3 V
Number of Pins :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Seated Height-Max :
1.1 mm
Polarity :
Positive
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.25 mm
Supplier Device Package :
SC-70-5
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 100mA
JESD-609 Code :
e4
Reach Compliance Code :
Compliant
Min Current Limit :
150mA
Terminal Pitch :
0.65 mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
PSRR :
70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Product Status :
Active
Technology :
CMOS
Load Regulation :
2.5 %
Dropout Voltage :
165mV
Current - Supply (Max) :
150μA
Package :
Tape and Reel (TR)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Function :
LDO
Datasheets
MIC5253-3.1YC5-TR
Microchip Technology MIC5253-3.1YC5-TR
Enable Fixed 0.65 mm MIC5253 PMIC Teeny™ Series 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
MIC5253-3.1YC5-TR Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 cases, it is packaged. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 100mA at the moment. 5 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 5 pins. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number MIC5253 as its basic part number. In terms of components, this is an example of a PMIC - Power Management ICs component. This device is controlled by a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR type regulator. It belongs to the Teeny™ Series of regulators. Under 125°C degrees, you should use the regulator IC. Temperatures below -40°C are not allowed on the chip.
MIC5253-3.1YC5-TR Features
165mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C