MIC5246-3.3BM5
Mfr.Part #
MIC5246-3.3BM5
Manufacturer
Micrel Inc.
Description
IC REG LINEAR MICROCAP CMOS LDO
Manufacturer :
Micrel Inc.
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Pitch :
0.95 mm
Dropout Voltage1-Max :
0.25 V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Gull wing
Pin Count :
5
JESD-609 Code :
e0
Qualification Status :
COMMERCIAL
Length :
2.9 mm
Output Voltage1-Min :
3.234 V
Seated Height-Max :
1.45 mm
Width :
1.625 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Output Current1-Max :
0.15 A
Output Voltage1-Max :
3.366 V
Pbfree Code :
No
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Datasheets
MIC5246-3.3BM5
Micrel Inc. MIC5246-3.3BM5
Voltage Regulators - Linear Micrel Inc. MIC5246-3.3BM5 Overview
The MIC5246-3.3BM5 by Micrel Inc. stands out in the market of linear voltage regulators, offering exceptional performance in a compact SOT-23-5 package. Designed to deliver a fixed output of 3.3V with an input range that accommodates up to 6V, this microcap CMOS LDO (low-dropout) regulator is particularly suitable for space-constrained applications where efficiency and reliability are critical. Its advanced design ensures minimal power loss, making it an ideal solution for battery-operated devices. The inclusion of a microcap design allows for the use of tiny, inexpensive 1µF ceramic capacitors, reducing overall system costs and enhancing reliability.