MIC5219-3.1YM5-TR
Mfr.Part #
MIC5219-3.1YM5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 3.1V 500MA SOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage :
3.1V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Microchip
Output Voltage1-Max :
3.162 V
Output Voltage1-Min :
3.038 V
Number of Outputs :
1 Output
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Min Input Voltage :
2.5V
Quiescent Current :
100 nA
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Minimum Operating Temperature :
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.1V
Length :
2.9 mm
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max) :
12V
Number of Regulators :
1
RoHS :
Details
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Min Output Voltage :
3.1V
Output Current :
500 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Polarity :
Positive
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Output Current :
500mA
Terminal Pitch :
0.95 mm
Width :
1.6 mm
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Series :
Type :
Linear Voltage Regulator
Product :
LDO Voltage Regulators
Voltage - Output (Max) :
JESD-609 Code :
e4
Base Product Number :
MIC5219
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Pins :
5
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Reach Compliance Code :
Compliant
Line Regulation :
0.009 %/V
Number of Terminals :
5
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 500mA
Base Part Number :
MIC5219
Product Status :
Active
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
500mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Current1-Max :
0.5 A
Mounting Style :
SMD/SMT
Load Regulation :
0.05 %
Output Voltage1-Nom :
3.1 V
HTS Code :
Product Type :
ECCN Code :
EAR99
PSRR :
75dB (120Hz)
Dropout Voltage :
350mV
Seated Height-Max :
1.45 mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Max Input Voltage :
12V
Package Shape :
RECTANGULAR
yes
Datasheets
MIC5219-3.1YM5-TR
Microchip Technology MIC5219-3.1YM5-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5219-3.1YM5-TR] Overview
Introducing the MIC5219-3.1YM5-TR, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously crafted by Microchip Technology. This high-performance IC regulator is designed to provide seamless power management solutions with unrivaled efficiency and reliability. Engineered to meet the demands of modern electronic applications, the MIC5219-3.1YM5-TR delivers a stable output voltage of 3.1V with a maximum current rating of 500mA, ensuring consistent and precise power delivery for your critical circuits.
[MIC5219-3.1YM5-TR] Features
  • Stable output voltage of 3.1V
  • Maximum output current of 500mA