MIC5210-28BMM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5210-28BMM
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
DUAL 150 MA LDO REGULATOR
Manufacturer :
Micrel Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V 2.8V
JESD-609 Code :
e0
Number of Regulators :
2
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
3mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Packaging :
Tube
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Control Features :
Enable
Height Seated (Max) :
1.09mm
Pbfree Code :
No
Output Type :
FIXED
Package / Case :
Number of Functions :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Configuration :
Positive
Terminal Form :
Gull wing
Qualification Status :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PSRR :
75dB (100Hz)
Output Voltage 2 :
2.8V
Terminal Pitch :
0.65mm
Current - Output :
150mA 150mA
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA 0.35V @ 150mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Pin Count :
8
Voltage - Input (Max) :
16V
Number of Terminations :
8
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
Output Voltage 1 :
2.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Datasheets
MIC5210-28BMM
Introducing Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers Micrel Inc. MIC5210-28BMM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, MIC5210-28BMM pinout, MIC5210-28BMM datasheet PDF, MIC5210-28BMM amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers Micrel Inc. MIC5210-28BMM ,we also offer MIC5265-2.7YC5, MIC5265-2.8YC5, MIC5265-1.5YMT, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Enable Fixed 0.65mm PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
MIC5210-2.8BMM Overview
Deliveries are in Tube cases. The package is in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 8 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 2 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 150mA 150mA on this regulator. The total number of pins in the regulator is 8. This IC regulator has a total of 2 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use.