MIC5201-3.3BS TR
Mfr.Part #
MIC5201-3.3BS TR
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
IC REG LIN 3.3V 200MA SOT223-3
Voltage - Input (Max) :
26V
Current - Quiescent (Iq) :
400μA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Current - Output :
200mA
Output Voltage1-Max :
3.366 V
Supplier Device Package :
SOT-223-3
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
JESD-609 Code :
e0
PSRR :
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Seated Height-Max :
1.8 mm
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Length :
6.5 mm
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 200mA
Number of Terminals :
4
Control Features :
Terminal Pitch :
2.3 mm
Output Current1-Max :
0.2 A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Output Voltage1-Min :
3.234 V
Current - Supply (Max) :
2mA
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Product Number :
MIC5201
Technology :
Bipolar
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Base Part Number :
MIC5201
Pin Count :
4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Microchip Technology Inc
Series :
Dropout Voltage1-Max :
0.4 V
Width :
3.505 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Datasheets
MIC5201-3.3BS TR
Microchip Technology MIC5201-3.3BS TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5201-3.3BS TR] Overview
With an emphasis on reliability and stability, the MIC5201-3.3BS TR ensures consistent output of 3.3V at a current rating of 200mA, making it an indispensable component for a myriad of applications in various sectors.
[MIC5201-3.3BS TR] Features
  • Stable Output: Maintains a consistent output voltage of 3.3V