MHP-50PTA52-1K2
Mfr.Part #
MHP-50PTA52-1K2
Description
RES 1.2K OHM 0.02% 1/2W AXIAL
Resistance :
1.2kOhms
Tolerance :
±0.02%
Published :
Size / Dimension :
0.083Diax0.358L 2.10mmx9.10mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
9.0932mm
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Datasheets
MHP-50PTA52-1K2
YAGEO MHP-50PTA52-1K2
1.2kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,