MHP-25ATA52-10K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MHP-25ATA52-10K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 0.05% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.071Diax0.244L 1.80mmx6.20mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistance :
10kOhm
Series :
MHP
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.05%
Composition :
Metal Film
Datasheets
MHP-25ATA52-10K
YAGEO MHP-25ATA52-10K
10kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,