MHP-50ATA52-3K9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MHP-50ATA52-3K9
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.9K OHM 0.05% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
3.9kOhms
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.083Diax0.358L 2.10mmx9.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±0.05%
Length :
9.0932mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Supplier Device Package :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Composition :
Metal Film
Series :
MHP
Max Power Dissipation :
500mW
Number of Terminations :
2
Datasheets
MHP-50ATA52-3K9
YAGEO MHP-50ATA52-3K9
3.9kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,