MHBS555300KRL
Mfr.Part #
MHBS555300KRL
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.3 MOhms
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lead Diameter :
1.2 mm
Height :
50 mm
Number of Pins :
4 Pin
Length :
57.5 mm
Tolerance :
±10%
ESR :
4.3 MOhms
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)
Height - Seated (Max) :
1.969" (50.00mm)
Width :
35 mm
Capacitance :
30 µF
Datasheets
MHBS555300KRL
Introducing Film Capacitors Nichicon MHBS555300KRL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Number of Pins:4 Pin, Package / Case:Radial, Mounting Type:Through Hole, MHBS555300KRL pinout, MHBS555300KRL datasheet PDF, MHBS555300KRL amp .Beyond Film Capacitors Nichicon MHBS555300KRL ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.