MHBS555120KJL
Mfr.Part #
MHBS555120KJL
Lead Diameter :
1.2 mm
Number of Pins :
4 Pin
Width :
24 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
1.732" (44.00mm)
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)
ESR :
5.7 mOhms
Height :
44 mm
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Tolerance :
±10%
Features :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.7 mOhms
Length :
41.5 mm
Size / Dimension :
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Capacitance :
12 µF
Datasheets
MHBS555120KJL
Introducing Film Capacitors Nichicon MHBS555120KJL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:4 Pin, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, MHBS555120KJL pinout, MHBS555120KJL datasheet PDF, MHBS555120KJL amp .Beyond Film Capacitors Nichicon MHBS555120KJL ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.