MHBS505400KRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MHBS505400KRL
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FILM CAP RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Ratings :
Termination Style :
Radial
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Type :
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Product Category :
Termination :
PC Pins
Length :
57.5 mm
Brand :
Product Status :
Active
Lead Diameter :
1.2 mm
Height - Seated (Max) :
1.969" (50.00mm)
Voltage Rating - DC :
900V
Height :
50 mm
Package / Case :
Width :
35 mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.9 MOhms
Series :
MHBS
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Product :
DC Link Film Capacitors
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Subcategory :
Capacitors
Package :
Bulk
ESR :
3.9 MOhms
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC :
Number of Pins :
4 Pin
Capacitance :
40 µF
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Tolerance :
±10%
Datasheets
MHBS505400KRL
Introducing Film Capacitors Nichicon MHBS505400KRL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Number of Pins:4 Pin, MHBS505400KRL pinout, MHBS505400KRL datasheet PDF, MHBS505400KRL amp .Beyond Film Capacitors Nichicon MHBS505400KRL ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.