MHBS455100KJS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MHBS455100KJS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FILM CAP RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Product Type :
Film Capacitors
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.319" (33.50mm)
Termination Style :
Radial
Package :
Bulk
Ratings :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Product Category :
Package / Case :
Series :
MHBS
Tolerance :
±10%
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Product :
DC Link Film Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height :
30 mm
ESR :
7 mOhms
Capacitance :
10 µF
Packaging :
Bulk
Voltage Rating - AC :
RoHS :
Details
Lead Diameter :
1.2 mm
Termination :
PC Pins
Subcategory :
Capacitors
Width :
22 mm
Brand :
Size / Dimension :
1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
Number of Pins :
4 Pin
Length :
42.5 mm
Voltage Rating - DC :
800V
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Datasheets
MHBS455100KJS
Introducing Film Capacitors Nichicon MHBS455100KJS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Number of Pins:4 Pin, MHBS455100KJS pinout, MHBS455100KJS datasheet PDF, MHBS455100KJS amp .Beyond Film Capacitors Nichicon MHBS455100KJS ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.