MH3261-500Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MH3261-500Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 50 OHM 1206 1LN
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Length :
3.2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Published :
Impedance :
50Ohm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Number of Lines :
1
Construction :
Chip Bead
Packing Method :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
50Ohm
Base Part Number :
MH3261
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ECCN Code :
EAR99
Filter Type :
Power, Signal Line
Impedance @ Frequency :
50Ohm @ 100MHz
Number of Functions :
1
Current Rating :
2A
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
3A
Depth :
1.8mm
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) (Max) :
25mOhm
Tolerance :
25%
Height :
1.2954mm
Case Code (Metric) :
Core Material :
Ferrite
Series :
MH
Test Frequency :
100MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MH3261-500Y
Bourns, Inc. MH3261-500Y
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN