MH1608-221Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MH1608-221Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 220 OHM 0603 1LN
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Filter Type :
Power, Signal Line
Height :
990.6μm
Impedance @ Frequency :
220Ohm @ 100MHz
Number of Functions :
1
Packing Method :
Tape and Reel
Depth :
1mm
Current Rating :
3A
Tolerance :
25%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
2A
Construction :
Chip Bead
Impedance :
220Ohm
Test Frequency :
100MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
MH
DC Resistance (DCR) (Max) :
100MOhm
Pbfree Code :
yes
Number of Lines :
1
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Base Part Number :
MH1608
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
2012
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
0805
Published :
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Core Material :
Ferrite
Datasheets
MH1608-221Y
Bourns, Inc. MH1608-221Y
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN