MG21B105K250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MG21B105K250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 1UF 25V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Height :
1.25 mm
Mounting :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Number of Terminals :
2
Lead Spacing :
Packaging :
Tape and Reel
Product Length (mm) :
2
Voltage - Rated :
25V
Series :
MG
Length :
2 mm
Dissipation Factor (%) :
5
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Tolerance :
10%
Capacitance Value :
1uF
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Features :
Voltage :
25Vdc
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
1 uF
Type :
High Capacitance MLCC
Dielectric :
X7R
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Class :
Class 2
Lead Style :
Case Style :
Ceramic Chip
Brand :
Walsin
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Depth (mm) :
1.25
Subcategory :
Capacitors
Width :
1.25 mm
Microwave Application :
No
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Height (mm) :
Walsin
Product Status :
Active
Product :
Automotive MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Construction :
Flat
Applications :
Automotive
ECCN (US) :
EAR99
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS :
Details
Termination Style :
Pad
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
MG21B105K250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology MG21B105K250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:25Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:High Capacitance MLCC, MG21B105K250CT pinout, MG21B105K250CT datasheet PDF, MG21B105K250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology MG21B105K250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology MG21B105K250CT
MG 1 uF 25V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805