MG-1000-B-MD-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MG-1000-B-MD-R
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
Package / Case
Module Box with Display
Datasheet
Download
Description
SENSOR 1000 PSI 4-20 MA 1/8 NPT
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Voltage - Supply :
12V
Minimum Operating Temperature :
- 10 C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Category :
Industrial Pressure Sensors
Product Type :
Pressure Sensors
Tradename :
MediaGauge
Shielding :
Product Status :
Active
Product :
Transducers
Port Style :
Threaded
Termination :
Solder Cup
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish - Mating :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Primary Material :
Metal
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
22A
Voltage Rating :
50V
Packaging :
Bulk
Subcategory :
Sensors
Package / Case :
Module Box with Display
Supplier Device Package :
MediaGauge
Port Size :
Male - 1/8 (3.18mm) NPT
Fastening Type :
Threaded
Features :
Brand :
Amphenol / SSI Technologies
Number of Positions :
26
Accuracy :
0.25 %
Package :
Bulk
Amphenol
Series :
MIL-DTL-5015, CA
Base Product Number :
CA310
Termination Style :
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Applications :
Industrial Automation
Shell Size - Insert :
Output :
4 mA ~ 20 mA, LCD Display
Operating Pressure :
1000 psi