MG-100-B-9V-F
Mfr.Part #
MG-100-B-9V-F
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
Package / Case
Module Box with Display
Datasheet
Download
Description
SENSOR 100 PSI 1/8 NPT
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Voltage - Supply :
9V
Operating Pressure :
100PSI (689.48kPa)
Package :
Box
Output :
LCD Display
Port Size :
Male - 1/8 (3.18mm) NPT
Pressure Type :
Vented Gauge
Termination Style :
Applications :
Industrial Automation
Output Type :
Wheatstone Bridge
Package / Case :
Module Box with Display
Accuracy :
±0.25%
Supplier Device Package :
MediaGauge
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C
Features :
Temperature Compensated
Port Style :
Threaded
Product Status :
Active
Maximum Pressure :
300PSI (2068.43kPa)
Series :
MG-9V
Datasheets
MG-100-B-9V-F
SSI Technologies, Inc. MG-100-B-9V-F
MG-9V Series Vented Gauge Pressure Sensor Wheatstone Bridge -10°C ~ 60°C 100PSI (689.48kPa) Threaded ±0.25% LCD Display 9V
MG-100-B-9V-F Overview
This transducer is included in the Module Box with Display package for your convenience. Transducers should have their temperature set to -10°C ~ 60°C for reliable operation. When the supply voltage is 9V, the transducers will operate well.
MG-100-B-9V-F Features
Package / Case: Module Box with Display
Operating Temperature: -10°C ~ 60°C