MFR50SFTE52-6R98
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MFR50SFTE52-6R98
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.98 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Axial
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Resistance :
6.98Ohms
Package / Case :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
MFR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
MFR50SFTE52-6R98
YAGEO MFR50SFTE52-6R98
6.98Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,