MFR-50FRE52-16R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MFR-50FRE52-16R2
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 16.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
MFR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Metal Film
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Number of Terminations :
2
Resistance :
16.2Ohm
Datasheets
MFR-50FRE52-16R2
YAGEO MFR-50FRE52-16R2
16.2Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,