MFR-25JR-52-43R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MFR-25JR-52-43R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 43 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
MFR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Resistance :
43Ohm
Datasheets
MFR-25JR-52-43R
43Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,