MFR-25FTE52-5K1
Mfr.Part #
MFR-25FTE52-5K1
Description
RES 5.1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Stock
121
In Stock :
121
Metal Film
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Packing Method :
Ammo Pack
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
200V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
250mW
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Voltage - Rated :
250V
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
5.1kohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
Cylindrical
Published :
2014
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.55 mm
Datasheets
MFR-25FTE52-5K1
YAGEO MFR-25FTE52-5K1
FIXED RESISTOR, 5.1kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,