MFR-25FRF52-5R1
Mfr.Part #
MFR-25FRF52-5R1
Description
RES 5.1 OHM 1% 1/4W AXIAL
Stock
251
In Stock :
251
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR
Construction :
Cylindrical
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Diameter :
0.55 mm
Axial
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±1%
Resistance :
5.1Ohm
Datasheets
MFR-25FRF52-5R1
YAGEO MFR-25FRF52-5R1
FIXED RESISTOR, 5.1Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,