MFR-25FRF52-2R67
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MFR-25FRF52-2R67
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.67 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Diameter :
0.55 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
Cylindrical
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
2.67Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C