MFR-25FRF52-2R4
Mfr.Part #
MFR-25FRF52-2R4
Description
RES 2.4 OHM 1% 1/4W AXIAL
Metal Film
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.55 mm
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
MFR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
2.4Ohm
2
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
MFR-25FRF52-2R4
YAGEO MFR-25FRF52-2R4
FIXED RESISTOR, 2.4Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,