MFR-25FRF52-2M49
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MFR-25FRF52-2M49
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.49M OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
MFR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
250mW
Packing Method :
TR
Voltage - Rated :
250V
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Cylindrical
Resistance :
2.49MOhm
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Film
Tolerance :
±1%
Lead Diameter :
0.55 mm
Datasheets
MFR-25FRF52-2M49
YAGEO MFR-25FRF52-2M49
FIXED RESISTOR, 2.49MOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,