MFR-25FRF52-249R
Mfr.Part #
MFR-25FRF52-249R
Description
RES 249 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
249Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Axial
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated DC :
200V
Datasheets
MFR-25FRF52-249R
YAGEO MFR-25FRF52-249R
249Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,