MFR-25FRF52-1R4
Mfr.Part #
MFR-25FRF52-1R4
Description
RES 1.4 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
MFR
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Cylindrical
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
1.4Ohm
Lead Diameter :
0.55 mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
MFR-25FRF52-1R4
YAGEO MFR-25FRF52-1R4
FIXED RESISTOR, 1.4Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,