MFR-25FRF52-1R37
Mfr.Part #
MFR-25FRF52-1R37
Description
RES 1.37 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
Cylindrical
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Diameter :
0.55 mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
1.37Ohm
Datasheets
MFR-25FRF52-1R37
YAGEO MFR-25FRF52-1R37
FIXED RESISTOR, 1.37Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,